Protokół z zebrania wiejskiego mieszkańców wsi Parcela 1 lutego 2024 r.
Obecnych: 54
Prowadząca zebranie: Dorota Machnowska
Protokolantka: Katarzyna Jacyna
Prowadząca powitała wszystkich obecnych oraz zaproszonych przedstawicieli Urzędu Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna Wiceburmistrza Ryszarda Machałka oraz Kierownika Wydziału Dróg Piotra Szczepanika.
Obecny na zebraniu był również przedstawiciel Stowarzyszenia Nasz Konstancin.
Prowadząca zebranie przeczytała porządek obrad:
1. Informacje dotyczące projektów przebudowy ulic Podlaskiej, Grzybowskiej i Żwirowej.
2. Omówienie możliwych wariantów projektowanej przebudowy w/w ulic.
3. Stanowisko mieszkańców Parceli dotyczące koncepcji przebudowy.
4. Ustalenie możliwych do podjęcia działań w celu uzyskania dodatkowych, niezbędnych informacji o inwestycjach.
5. Podjęcie stosownych uchwał w sprawach w/w inwestycji przedstawiających stanowisko mieszkańców.
6. Określenie kolejnego zebrania wiejskiego dotyczącego inwestycji.
7. Inne sprawy mieszkańców.
Porządek obrad został przyjęty jednogłośnie.
-
Sołtys Dorota Machnowska przypomniała sytuację dot. przebudowy trzech dróg na terenie Parceli.
W sprawie ulicy Podlaskiej odbyły się już 2 spotkania w Cieciszewie z udziałem mieszkańców Parceli.
Prowadząca oddała głos panu Piotrowi Szczepanikowi, który zaprezentował obecnym koncepcję przebudowy ulicy Podlaskiej wykonaną przez projektanta. Planowana jest jezdnia o szerokości 6m, ciąg pieszo-rowerowy 3,00 m, pobocze 75 cm, rów odwadniający o szerokości zmiennej od 2,5-3,00 m – całość pasa drogowego będzie miała ok. 13 m (aktualnie jest to 8 – 12 m) . Na jezdni mają być 3 wyniesienia : na wysokości placu zabaw, przed zakrętem i na skrzyżowaniu z ul. Grzybowską.
Po dyskusji na temat przyszłego kształtu drogi i konieczności realizacji poszczególnych jej elementów oraz kwestii bezpieczeństwa pieszych jeden z mieszkańców zaproponował wniosek:
-
Wniosek do UMiG nr 1 (Uchwała ZW nr 1/2024):
Zgłaszamy wniosek o rezygnację z ciągu pieszo-rowerowego na ulicy Podlaskiej na rzecz chodnika tylko dla pieszych z zachowaniem szerokości jezdni 6m. Ruch rowerowy ma się odbywać po jezdni na zasadach ogólnych. Jezdnia - szerokość 6 m, chodnik 2 m, pobocze 0,75 m i rów odwodnieniowy o szerokości zmiennej od 2,5-3,00 m.
Za – 52; Przeciw – 0 ; Wstrzymało się – 2
-
Pan Piotr Szczepanik przedstawił koncepcję przebudowy ulicy Grzybowskiej. Planowana jezdnia o szerokości 5 m, ciąg pieszo-rowerowy 3,5 m, pobocze 1-1,5 m. Na tej ulicy będzie konieczne przesunięcie niektórych płotów.
Tutaj również po dyskusji został zgłoszony wniosek mieszkańców:
-
Wniosek do UMiG nr 2 (Uchwała ZW nr 2/2024):
Zgłaszamy wniosek o rezygnację z ciągu pieszo-rowerowego na ulicy Grzybowskiej na rzecz chodnika tylko dla pieszych z zachowaniem planowanej szerokości jezdni (uzyskany teren ma być przeznaczony w miarę możliwości na pas zieleni między posesjami a chodnikiem). Ruch rowerowy ma się odbywać po jezdni na zasadach ogólnych. Wnioskujemy również o uwzględnienie w projekcie 3 wyniesionych skrzyżowań.
Za – 54; Przeciw – 0; Wstrzymało się – 0
-
Kierownik Wydziału Dróg przedstawił koncepcję przebudowy ulicy Żwirowej.
Mieszkańcy pytali o konieczność budowy chodnika. Pan Piotr Szczepanik oświadczył, że jest to konieczne. Mieszkańcy pytali czy podczas przebudowy drogi zostaną do ich domów doprowadzone media (dotychczas maja tylko prąd) – uzyskali odpowiedź twierdzącą. Pojawił się temat po której stronie drogi ma być chodnik. Poruszono również kwestię starych dębów rosnących na początku ulicy Żwirowej.
Sformułowano następujące wnioski do UMiG:
-
Wniosek do UMiG nr 3 (Uchwała ZW nr 3/2024):
Zgłaszamy wniosek o zachowanie podczas przebudowy drogi 10 starych dębów rosnących przy ulicy Żwirowej.
Za – 54; Przeciw – 0; Wstrzymało się – 0
-
Wniosek do UMiG nr 4 (Uchwała ZW nr 4/2024):
Zgłaszamy wniosek o przeniesienie planowanego chodnika na ulicy Żwirowej na drugą stronę drogi tj. od strony skarpy na odcinku od ulicy Grzybowskiej do końca lasu oraz o rezygnację z ciągu pieszo-rowerowego na rzecz chodnika tylko dla pieszych z zachowaniem planowanej szerokości jezdni. Ruch rowerowy ma się odbywać po jezdni na zasadach ogólnych.
Za – 51; Przeciw – 0; Wstrzymało się – 3
-
Następnie mieszkańcy zgłosili sprawę odwodnienia ulicy Podlaskiej. Dyskutowano nad przedstawioną wersją rowu odwodnieniowego. Mieszkańcy chcieliby również, żeby wycięto jak najmniej drzew. Wiceburmistrz Ryszard Machałek odpowiedział, że z wielu względów rów odwadniający jest lepszym rozwiązaniem, a inne opcje nie wpłyną na zmniejszenie szerokości pasa drogowego i wycinkę niektórych drzew. Koncepcja kanalizacji burzowej znacznie wydłużyłaby proces przebudowy i znacznie podniosła koszty. Zgłoszono do przegłosowania następujący wniosek:
-
Wniosek do UMiG nr 5:
Zgłaszamy wniosek o rozważenie zmiany sposobu odwodnienia ulicy Podlaskiej – budowa kanalizacji burzowej zamiast rowu (woda miałaby być odprowadzona rurą do rowów melioracyjnych).
Za – 15; Przeciw – 22; Wstrzymało się – 8
Uzgodniono, że następne spotkanie w sprawie przebudowy dróg zostanie zorganizowane po informacji z Urzędu Gminy. Mieszkańcy zostaną o nim powiadomieni droga mailową.
-
Wolne wnioski:
Jeden z mieszkańców przedstawił projekt stworzenia Leśnego Parku Pokoleń na działce nr 32/6 położonej przy placu sołeckim w Parceli. Mieszkaniec zgłosił wniosek do UMiG:
-
Wniosek do UMiG nr 6 (Uchwała ZW nr 5/2024)
Zgłaszamy wniosek o utworzenie Leśnego Parku Pokoleń na działce nr 32/6 w Parceli według załączonego projektu.
Za – 45; Przeciw – 0; Wstrzymało się - 0
Sołtys Dorota Machnowska zamknęła zebranie.